صرع چهارمین اختلال عصبی شایع در جهان است. این بیماری با افزایش ناگهانی فعالیت الکتریکی در مغز که باعث تشنج‌های مکرر می‌شود، شناخته می‌شود. تشنج و به طور کلی بیماری صرع، به ویژه در مسافت‌های طولانی پرواز، می‌تواند برای مبتلایان به آن خطرناک باشد. در اینجا، همه چیزهایی را که در مورد صرع و نحوه اطمینان از یک پرواز ایمن نیاز دارید، توضیح خواهیم داد.

آنچه در مورد پرواز با صرع باید بدانید:

 • به طور کلی، پرواز با صرع برای افراد با حملات کنترل‌شده ایمن است. با این حال، افرادی که تشنج‌های کنترل نشده دارند، باید از پروازهای طولانی‌مدت اجتناب کنند.
 • برخی از جنبه‌های پرواز مانند ترس از پرواز، استرس و اضطراب ممکن است خطر بروز تشنج را افزایش دهد.
 • در صورت امکان برای اطمینان از امنیت خود در طول پرواز، با همراهی یک پزشک یا با آمبولانس هوایی سفر کنید.

صرع چیست؟

صرع یک بیماری عصبی است که باعث تشنج‌های مکرر و بدون دلیل می‌شود. به عبارت ساده، تشنج شوک های الکتریکی در مغز است که به طور موقت بر عملکرد صحیح آن تأثیر می‌گذارد. اصطلاحات «صرع» و «اختلالات تشنج» به جای هم قابل استفاده هستند.

علائم صرع

تشنج بسته به اینکه کدام ناحیه مغز درگیر باشد، می‌تواند اثرات متفاوتی روی افراد داشته باشد. برخی از علائم احتمالی صرع عبارتند از:

 • سفتی بدن
 • افتادن
 • از دست دادن هوشیاری و خیره شدن به فضا
 • تکان شدید و غیرقابل کنترل اندام (تشنج)
 • احساسات غیرعادی مانند:
  • سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها
  • بویایی یا چشایی عجیب
  • احساس بالا آمدن در شکم
 • بیمار همچنین ممکن است بیهوش شود و اتفاقات را به خاطر نیاورد.

علل صرع

در بیماران مبتلا به صرع، سیگنال‌های الکتریکی نامنظم در مغز باعث انفجارهای ناگهانی فعالیت الکتریکی مشابه طوفان الکتریکی می‌شوند. این انفجارها باعث تشنج می‌شوند. با این حال، مشخص نیست که چرا این اتفاق می‌افتد. این بیماری می‌تواند به دلایل ژنتیکی باشد، اما همچنین می‌تواند ناشی از آسیب مغزی ناشی از موارد زیر باشد:

 • سکته مغزی
 • تومور مغزی
 • عفونت مغزی
 • ضربه شدید به سر
 • کمبود اکسیژن در هنگام تولد
 • سوء مصرف مواد مخدر یا الکل

آیا سفر با هواپیما برای افراد مبتلا به صرع ایمن است؟

برای اکثر افراد مبتلا به تشنج، پرواز ایمن است. با این حال، انجمن پزشکی هوافضا توصیه می کند افرادی که تشنج های کنترل نشده دارند از پروازهای طولانی با هواپیماهای مسافربری خودداری کنند.

در حالی که به طور معمول از مسافران مبتلا به صرع برای پرواز جلوگیری نمی شود، اما ممکن است نگرانی هایی در مورد کمبود کمک های پزشکی در طول پرواز و ایمنی سایر مسافران در صورت گیجی یا تغییرات رفتاری بیمار در حین یا بعد از تشنج در فضای محدود هواپیما وجود داشته باشد.

مهم است بدانید که نادیده گرفتن قوانین سوار شدن به هواپیما به دلیل ابتلا به صرع و احتمال تشنج، برای ایرلاین ها غیرقانونی است و ممکن است ایرلاین درخواست نامه ای از پزشک مبنی بر مناسب بودن شما برای پرواز داشته باشد. طبق گفته انجمن پزشکی هوافضا، افرادی که همچنان دچار تشنج می شوند، باید با یک همراه سفر کنند.

آیا پرواز باعث افزایش تشنج در افراد مبتلا به صرع می شود؟

تحقیقاتی در مورد ارتباط بین صرع و پرواز هوایی نشان داد که به نظر می رسد پرواز باعث افزایش تشنج می شود. مهم ترین عوامل موثر بر تشنج های مرتبط با پرواز عبارتند از:

 • اضطراب و استرس ناشی از ترس از پرواز
 • اختلال در خواب و کمبود خواب

نکته: افراد مبتلا به صرع اغلب دچار اختلالات عاطفی مانند اضطراب یا افسردگی هستند که می تواند بسیار ناتوان کننده باشد، استرس را افزایش دهد و الگوهای خواب آنها را مختل کند.

طبق همین تحقیق، انتظار می رود در پاسخ به هیپوکسی (کمبود اکسیژن) ناشی از سطوح پایین اکسیژن در کابین هواپیما، تشنج سریعتر رخ دهد. علاوه بر این، پروازهای طولانی تر باعث اختلال در ریتم های بیولوژیکی شده و چالش های فیزیولوژیکی بیشتری ایجاد می کند و در نهایت خطر تشنج در طول پرواز را افزایش می دهد.

10 نکته برای پرواز ایمن برای افراد مبتلا به صرع

بیماری صرع به معنی خانه نشینی نیست. حمل و نقل هوایی، درست مانند هر روش حمل و نقل دیگری، در صورت برنامه ریزی و احتیاط قبلی کاملاً امکان پذیر است. با کمی برنامه ریزی ساده می توانید یک سفر لذت بخش (و ایمن) داشته باشید. برای اطمینان از این موضوع، چه در سفر کاری و چه در تعطیلات، برای سفری ایمن و راحت این مراحل را دنبال کنید:

1. داروهای کافی همراه داشته باشید

اگر داروهای صرع مصرف می کنید، به اندازه کافی برای کل سفر و همچنین مقدار اضافی برای تأخیرهای احتمالی همراه داشته باشید. داروها باید در بطری اصلی خود با برچسب های خوانا نگهداری شوند.

نکته: درخواست نامه ای از پزشک معالجتان برای توضیح وضعیت شما و لیست داروهایی که برای کنترل تشنج مصرف می کنید، می تواند به رفع نگرانی های امنیتی کمک کند.

2. داروهای خود را در دسترس نگه دارید

دارو نباید در چمدان تحویلی برای بار گذاشته شود. پرواز شما ممکن است به تأخیر بیفتد، یا ممکن است برای چند ساعت بدون دارو در هواپیما گیر کنید. اکثر ایرلاین ها دارای کیت های پزشکی اورژانس با داروهایی برای افرادی هستند که در هواپیما دچار تشنج می شوند. با این حال، نمی توانید تضمین کنید که آنها به طور کامل یا به اندازه کافی برای شما کافی باشند.

نکته: مصرف داروهای خود را به طور منظم، حتی در زمان تغییر منطقه زمانی، ادامه دهید.

3. کپی نسخه های خود را همراه داشته باشید

در صورت نیاز به تجدید نسخه در حین مسافرت، به خصوص در صورت سفر به خارج از کشور یا مکان های دور افتاده، یک نسخه از پرونده پزشکی و نسخه های تکراری را از پزشک خود درخواست کنید.

4. با همسفرانتان در مورد شرایط خود صحبت کنید

اگر در مورد تشنج در حین پرواز نگران هستید، فردی را که کنار شما نشسته یا خدمه پرواز را در مورد وضعیت خود مطلع کنید. به آنها بگویید تشنج ها چگونه روی شما تأثیر می گذارد و چگونه می توانند در صورت بروز به شما کمک کنند.

نکته: اگر تشنج های شما باعث رفتارهای غیرعادی می شود، باید با کسی سفر کنید که بتواند شرایط را توضیح دهد و به سایر مسافران اطمینان دهد که حال شما خوب خواهد شد.

5. درخواست صندلی کنار راهرو بدهید

اگر در طول پرواز دچار تشنج شدید، صندلی کنار راهرو یا صندلی نزدیک به پارتیشن ممکن است راحت تر باشد و فضای بیشتری را برای اطرافیان برای حرکت و کمک به شما فراهم کند. برای برآورده شدن درخواست خود تا آنجا که ممکن است به ایرلاین اطلاع دهید.

نکته: پرواز در کابین های درجه یک یا بیزینس کلاس گران تر است، اما امکان دراز کشیدن و استراحت راحت به خصوص در پروازهای طولانی، ارزش این هزینه را دارد.

6. با دقت مقصد خود را انتخاب کنید

اگر برای کار سفر می کنید، احتمالاً در انتخاب مقصد حق انتخاب زیادی ندارید. از طرف دیگر، اگر برای تفریح سفر می کنید، باید آب و هوا و محل اقامت در مقصد خود را در نظر بگیرید. برخی از افراد مبتلا به صرع آب و هوایی مشابه با کشور خود را ترجیح می دهند. اگر اهل جنوب هستید، شاید نخواهید در زمستان به شمال سفر کنید و اگر آب و هوای سردتری دارید، شاید نخواهید به جایی با آب و هوای گرم و مرطوب بروید.

نکته: اگر نورهای شدید باعث تشنج شما می شود، باید از پارک های تفریحی و همچنین مکان هایی مانند کنسرت ها که دارای چراغ های چشمک زن و تابلوهای نئون هستند، اجتناب کنید.

7. پوشش درمانی خود را بررسی کنید

قبل از رزرو پرواز، بررسی کنید که در صورت نیاز به مراقبت پزشکی در مقصد تحت پوشش خواهید بود یا خیر. در صورت لزوم، پوشش اضافی را بررسی کنید. خرید بیمه مسافرت نیز می تواند مفید باشد.

نکته: قبل از خرید، بررسی کنید که آیا استثنائی وجود دارد یا خیر.

8. از دستبند شناسایی پزشکی استفاده کنید

اگر در مکان عمومی دچار تشنج شدید، دستبندهای پزشکی یا کارت شناسایی پزشکی می تواند به دیگران در مورد وضعیت شما هشدار دهد.

9. برای داشتن خواب شبانه خوب اقدامات لازم را انجام دهید

کمبود خواب می تواند در برخی افراد باعث تشنج شود. در سفر، ممکن است استراحت کافی دشوار باشد، بنابراین برنامه ریزی برای زمان استراحت برای کمک به کاهش خطر تشنج در طول پرواز مهم است.

نکته: برای آسانتر شدن انتقال، سفر هوایی خود را طوری برنامه ریزی کنید که در بعد از ظهر یا عصر به مقصد خود برسید، زمانی که به زمان خواب نزدیکتر است.

10. آرام باشید و از سفرتان لذت ببرید

استرس نیز می تواند تشنج را تحریک کند. برنامه ریزی فعالیت های سفرتان از قبل می تواند به شما در جلوگیری از استرس غیرضروری کمک کند. غذا خوردن و نوشیدن به طور منظم نیز می تواند مفید باشد. زیاده روی نکنید و در صورت بروز مشکل سعی کنید آرام باشید.

پرواز با همراهی پزشک برای افراد مبتلا به صرع

هنگامی که صحبت از انتقال هوایی فرد بیمار یا مصدوم به میان می آید، همراهان پزشکی به روشی محبوب برای صرفه جویی در هزینه و در عین حال اطمینان از مراقبت مداوم بیمار تبدیل شده اند.

خدمات هوایی پزشکی با هدف برقراری ارتباط شما با مقاصد مورد نظر، سرویس همراهی پزشکی تجاری را توسعه داده است که در خطوط هوایی داخلی و بین المللی در دسترس است و هدف آن محافظت از سلامت و ایمنی شماست. سرویس همراهی پرسنل پزشکی برای انتقال مسافرانی طراحی شده است که در حال بهبودی، نقاهت یا مبتلا به بیماری مزمن هستند و تحت نظارت پرسنل پزشکی، مجاز هستند با هواپیمای مسافربری پرواز کنند.

این برنامه با نیازهای خاص شما مطابقت داده شده و شامل پرسنل متخصص است. همراهان پزشکی متخصصان مراقبت های بهداشتی با مهارت بالا هستند که برای رسیدگی به تشنج ناشی از صرع بدون به خطر انداختن بیمار آموزش دیده اند. آنها تجربه لازم برای تعیین مدت تشنج، قرار دادن بیمار به پهلو برای کمک به باز نگه داشتن راه هوایی و مهمتر از همه، قرار ندادن هیچ چیزی در دهان او را دارند. بر خلاف باور عموم، شما نمی توانید در حین تشنج زبان خود را ببلعید.

اگر بیماری مزمنی مانند صرع دارید، از درمان های پزشکی یا عمل جراحی صرع مرخص شده اید، یا برای پرواز به اکسیژن نیاز دارید، لطفاً با مرکز تخصصی تماس بگیرید و اجازه دهید به شما مشاوره دهند و بهترین راه حل را برای سفرتان پیدا کنند.

چرا آمبولانس هوایی بهترین گزینه برای بیماران مبتلا به صرع است؟

آمبولانس های هوایی که به پروازهای پزشکی نیز معروف هستند، عملکردی مشابه آمبولانس های زمینی دارند. تفاوت اصلی این است که مسافت بیشتری را طی می کنند و سریعتر هستند. آنها معمولا زمانی درخواست داده می شوند که بیمار باید مسافت های طولانی را طی کند و به مراقبت پزشکی ویژه در طول مسیر نیاز داشته باشد. حملات قلبی، سکته مغزی و صرع تنها برخی از شرایط پزشکی پیچیده ای هستند که ممکن است نیاز به استفاده از آمبولانس هوایی داشته باشند.