امروزه متخصصان انواع خدمات پزشکی مستمر را برای کودکان مبتلا به صرع و اختلالات تشنج ارائه می دهند. از این رو در هر صورت چه هنوز بیماری کودک شما تشخیص داده نشده باشد و چه سال ها درگیر صرع باشد؛ کارشناسان می توانند راهکارهایی را به شما ارائه دهند.

مدیریت دارو

بسیاری از کودکانی که مبتلا به صرع یا اختلالات تشنجی هستند؛ چندین ماه تا چندین سال نیاز به دارو دارند و برخی مادام العمر متکی به دارو هستند. از این رو پزشکان برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و کاهش تشنج باید پاسخ کودک به دارو را به دقت زیر نظر داشته باشند.

معمولاً در اینگونه موارد لازم است که کودک چندین بار در طول سه تا شش ماه توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت شود. کودکانی که تا آخر عمر نیاز به مصرف دارو دارند باید به صورت بلند مدت تحت نظر پزشک باشند. کودکان مبتلا به صرع ممکن است افسردگی یا اضطراب را تجربه کنند. در این صورت باید توجه ویژه ای به آنها داشت.

برنامه های بهبود صرع در کودکان

هدف برنامه های بهبود صرع، ارتقا کیفیت زندگی کودکان و نوجوانان مبتلا به انواع صرع و اختلالات تشنجی است. کودکان و نوجوانان می توانند در فضای دوستانه و خانوادگی ارائه دهنده این برنامه ها، به خدماتی که برای بهبود تجربه درمان آنها طراحی شده است، دسترسی پیدا کنند. برخی از خدماتی که توسط تیم تخصصی تشنج و صرع ارائه می شوند، عبارتند از: مانیتورینگ EEG ویدیویی، بازی، هنر و موسیقی درمانی، کتاب ها، دی وی دی ها و سایر روش های درمانی جسمی و و روانی.

تشخیص و درمان صرع

متخصصان اپی لپسی با مدیریت علائم و حمایت روانی اجتماعی، به کودکانی که این اختلال ژنتیکی نادر (که باعث تشنج و تاخیر در رشد می شود) را دارند، کمک می کنند. اپی لپسی با دسترسی به متخصصان و امکانات حرفه ای لازم برای ارائه بالاترین سطح ارزیابی و درمان های پزشکی، رژیم های غذایی و جراحی صرع مقاوم به درمان دارویی به کودکان مبتلا به صرع کمک می کند.

مشاوره تغذیه

متخصصان تغذیه نیز بخشی از کادر تیم درمانی صرع هستند. آنها خدمات تغذیه درمانی را در هر دو بخش بستری و سرپایی ارائه می دهند، و با توصیه درمان های غذایی به کودکان و خانواده هایشان، زمینه کنترل تشنج را در این افراد فراهم می کنند.

درمان های یکپارچه

کودکان مبتلا به صرع که تشنج آنها به طور کامل توسط داروهای ضد صرع یا جراحی کنترل نمی شود؛ به احتمال زیاد به درمان های یکپارچه نیاز پیدا می کنند که شامل استفاده از مکمل ها و آرامش درمانی، بیوفیدبک، طب سوزنی و سایر روش های درمانی بر حسب شرایط آن ها است.

طب سوزنی

پزشکان در طب سوزنی از سوزن‌ های بسیار نازکی برای تحریک نقاط خاصی در بدن استفاده می‌ کنند که ممکن است با افزایش جریان خون، روند بهبود بیمار را تسریع ببخشند. معمولاً این روش درمانی به کودک کمک می کند که کمتر دچار تشنج شود و شدت تشنج را در صورت وقوع، کاهش می دهد.

آرامش درمانی و بیوفیدبک

آرامش درمانی شامل راهبردهای مختلفی برای کاهش استرس است که از جمله آنها می توان به تکنیک های تنفس و هیپنوتیزم اشاره کرد. بیوفیدبک شامل یادگیری کنترل عملکردهای بدن است که معمولاً ارادی نیستند. به عنوان مثال این تکنیک‌ ها می‌توانند با کاهش تنش در ماهیچه ‌های صورت و کمک به کودک در تنفس آهسته ‌تر، زمینه آرامش او را فراهم کنند. آرامش درمانی و بیوفیدبک ممکن است با کاهش سطح استرس و کنترل تشنج کودک، باعث کنترل تشنج در برخی از کودکان شوند. با این وجود کمتر احتمال دارد که این تکنیک ها باعث کاهش وقوع تشنج گردند.

داروهای گیاهی

داروهای گیاهی از گل، برگ، ساقه، پوست یا ریشه گیاهان تهیه می شوند. اعتقاد بر این است که بسیاری از داروهای گیاهی تاثیر مفیدی بر تشنج دارند؛ اگر چه این تاثیر به صورت علمی اثبات نشده است. از جمله گیاهان دارویی مناسب برای این اختلالات می توان به زنبق الوادی، شاهدانه و دارواش اشاره کرد. درمان های گیاهی ممکن است با داروهای ضد صرع تداخل داشته باشند؛ به همین دلیل باید قبل از مصرف مکمل های گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایشات بالینی

شرکت در کارآزمایی های بالینی گاهی اوقات ممکن است برای کودکان مبتلا به صرع مفید باشد. در طول یک کارآزمایی بالینی، داروهای جدید امیدوار کننده، دستگاه ‌های پزشکی یا سایر درمان‌ ها در محیط ‌های کنترل ‌شده علمی ارزیابی می‌ شوند. این مطالعات به منظور تائید روش های جدید درمانی لازم هستند؛ روش هایی که برای همه افراد مبتلا به صرع، شانس بهره مندی از درمان های جدید را فراهم می کنند.

تیم های تخصصی صرع دارای یک برنامه تحقیقاتی فعال هستند که به بررسی روش ‌های تشخیصی جدید و داروهایی که می‌توانند در درمان صرع مفید باشند، اختصاص داده شده اند. شما و پزشک فرزندتان می توانید درباره اینکه آیا کارآزمایی بالینی گزینه خوبی برای فرزندتان است یا خیر، با متخصصان اپی لپسی مشورت و همفکری کنید.