صرع یک بیماری عصبی است که بیش از 50 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری با تشنج های مکرر که به صورت وقایع کوتاه حرکات غیر ارادی تعریف می شوند، مشخص می شود. درمان اصلی صرع، مصرف داروهای ضد تشنج برای کنترل آن است. با این حال، گزینه های درمانی دیگری نیز برای صرع همچون جراحی وجود دارد. در ادامه در مورد میزان موفقیت جراحی صرع و سایر درمان ها توضیح می دهیم.

میزان موفقیت درمان های مختلف صرع

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود 70 درصد از افراد مبتلا به صرع در صورت مصرف مناسب داروهای ضد تشنج، می توانند از تشنج رهایی یابند. در صورتی که به مدت 2 سال دچار تشنج نشده باشید، می توان مصرف این داروها را قطع کرد. با این حال، این موضوع به عوامل متعدد شخصی، اجتماعی و بالینی نیز بستگی دارد.

گاهی اوقات متخصص مغز و اعصاب ممکن است برای درمان صرع، جراحی صرع را نیز توصیه کند. میزان موفقیت جراحی صرع به نوع جراحی، سن و سلامت کلی بیمار بستگی دارد. مطالعات انجام شده در ایالات متحده نشان داده است که حدود 87 تا 90 درصد از بیماران، 2 سال پس از جراحی صرع، عاری از تشنج بوده اند. اگر بعد از جراحی صرع، در 2 سال آینده هیچ گونه تشنجی نداشته باشید، احتمال عاری ماندن از تشنج برای 5 سال آینده به 95 درصد و بعد از 10 سال به 82 درصد افزایش می یابد.

در کشورهایی که امکان دسترسی به درمان باکیفیت و مقرون به صرفه وجود دارد، میزان موفقیت درمان صرع حدود 80 درصد است. از این تعداد، 60 درصد از بیماران به لطف داروهای ضدتشنج، عاری از تشنج شده اند.

علاوه بر جراحی و دارو، رژیم غذایی کتوژنیک نیز به عنوان رویکردی امیدوارکننده برای درمان صرع ظهور کرده است. رژیم غذایی کتوژنیک در حدود 40 تا 50 درصد از کودکان، منجبر به کاهش 50 درصدی دفعات تشنج شده است. علاوه بر این، حدود 10 تا 20 درصد از کودکان کاهش 90 درصدی را در تشنج های خود تجربه کرده اند.

عواملی که بر میزان موفقیت درمان صرع شما تأثیر می گذارد

موفقیت درمان صرع شما می تواند تحت تأثیر عوامل زیر باشد:

  • مهارت و تجربه متخصص مغز و اعصاب شما
  • امکاناتی که در بیمارستان برای کمک به درمان و بهبودی شما در دسترس است
  • سلامت عمومی و سن شما
  • نوع عمل جراحی در صورت انجام عمل
  • مراقبت های بعد از عمل که پس از جراحی مانند توانبخشی دریافت می کنید.

نتیجه گیری: گزینه های درمانی مختلفی برای صرع وجود دارد که باید از آنها مطلع باشید. در صورتی که درمان فعلی شما موثر نیست، می توانید سایر روش های درمانی برای صرع خود را بررسی کنید. شما باید میزان موفقیت، مزایا و خطرات هر درمان را با یک متخصص مغز و اعصاب در میان بگذارید تا بتوانید درمان مناسب خود را انتخاب کنید.