نوار مغز یا نوار مغزی (EEG) و به اصطلاح انگلیسی آن الکتروانسفالوگرام (Electroencephalogram) یک آزمایش رایج است که برای کمک به تشخیص صرع و یافتن اطلاعات بیشتر در مورد تشنج افراد مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مطلب قصد داریم در مورد انواع مختلف تست EEG و فرآیند اجرای آنها صحبت کنیم؛ پس لطفاً با ما همراه باشید.

نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) چیست؟

الکتروانسفالوگرام (EEG) یا نوار مغز فعالیت مغز را ثبت می کند. مغز انسان دائماً سیگنال های الکتریکی کوچکی تولید می کند. در طی آزمایش نوار مغزی، حسگرهای کوچکی به نام الکترود روی پوست سر قرار می ‌گیرند. این الکترودها توسط سیم به دستگاه EEG اتصال می یابند، و با استفاده از چسب یا خمیر مخصوص به پوست سر متصل می شوند.

سپس الکترودها، سیگنال های الکتریکی را از مغز دریافت می کنند. این سیگنال ها، ضبط شده و روی صفحه کامپیوتر به نمایش درمی آیند. جالب است بدانید که این الکترودها فقط سیگنال های الکتریکی را اندازه گیری می کنند. آنها با مغز هیچ تداخلی ایجاد نمی کنند و از طرف دیگر هیچ گونه دردی ندارند.

سیگنال های الکتریکی مانند خطوط مواجی هستند که الگوهای امواج مغزی را نشان می دهند. نوار مغز فقط می تواند الگوهای امواج مغزی را در زمان انجام آزمایش نشان داده و ثبت کند. این در حالی است که الگوهای امواج مغزی در زمان های مختلف، ممکن است متفاوت باشند.

یک متخصص آموزش دیده به نام نوروفیزیولوژیست بالینی، نتایج آزمایش EEG را بررسی خواهد کرد. اگر الگوی امواج مغزی یک ناهنجاری را نشان دهد؛ این متخصصان می توانند بلافاصله آن را تشخیص دهند. برخی از این الگوها به احتمال بسیار زیاد نشانه ابتلای فرد به صرع هستند.

آزمایشات نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) چه زمانی انجام می شوند؟

پزشک ممکن است به یکی از دلایل زیر از شما بخواهد که آزمایش EEG انجام دهید:

 • در صورتی که پزشک به این نتیجه برسد که شما احتمالاً به صرع مبتلا شده اید.
 • در صورتی که شما مبتلا به صرع هستید اما پزشک می خواهد بیشتر با ماهیت بیماریتان آشنا شود.
 • در صورتی که پزشک مطمئن نیست که آیا تشنج های شما به دلیل صرع است یا علل دیگری دارد.
 • اگر شما کاندید عمل جراحی صرع باشید.
 • اگر پزشک به فکر تغییر یا قطع داروهای صرع شما باشد.

گاهی اوقات نوار مغزی برای بررسی اینکه آیا فرد دچار صرع پایدار است یا خیر، انجام می شود. وضعیت صرع پایدار می تواند سطح آگاهی فرد را تغییر دهد یا حتی باعث سردرگمی او شود. در این حالت چنانچه از نوار مغزی (EEG) کمک نگرفته شود ممکن است بیماری فرد به عنوان تشنج تشخیص داده نشود.

نتایج نوار مغزی می تواند به پزشکان کمک می کند تا بیماری فرد را به درستی تشخیص دهند و بهترین روش درمانی را برای او انتخاب کنند. یک پزشک متخصص در خواندن نتایج نوار مغز، باید تمام الگوهای ثبت شده توسط این آزمایش را تفسیر کند. زیرا عدم خوانش درست نوار مغز یکی از شایع ترین دلایل تشخیص اشتباه بیماری افراد است. براساس دستورالعمل ‌های موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE)، اولین EEG باید در عرض 72 ساعت پس از اولین تشنج فرد انجام شود.

آزمایشات نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) کجا انجام می شوند؟

آزمایشات EEG معمولاً در یک بیمارستان یا کلینیک سرپایی انجام می شوند. بهتر است فرد مبتلا به صرع به همراه فرد دیگری برای انجام آزمایش مراجعه کند. برخی افراد این فرآیند را خسته کننده می دانند اما در حالت کلی خیلی کم احتمال دارد که فرد در طول آزمایش دچار تشنج شود. اما در هر صورت بهتر است فرد برای بازگشت خود به خانه از قبل برنامه ریزی کند.

ممکن است از شما خواسته شود که یک دستگاه ساده ثبت امواج مغزی که قابل حمل است را با خود به خانه ببرید. نگران نباشید چون متخصص نحوه استفاده از آن را به شما نشان خواهد داد.

چگونه باید خودتان را برای تست نوار مغز آماده کنید؟

برای اینکه الکترودها راحت تر به سرتان بچسبند؛ قبل از آزمایش موهایتان را بشویید و کاملاً خشک کنید. در ضمن نباید از هیچ محصول حالت دهنده مانند واکس یا ژل مو استفاده نمایید.

ضمناً بهتر است یک برس مو یا شانه نیز به همراه داشته باشید زیرا چسب باعث نامرتب شدن موهای شما بعد از آزمایش می شود. از طرف دیگر بهتر است یک کلاه یا هر سرپوش دیگری را به همراه داشته باشید تا موهای خود را بعد از انجام آزمایش بپوشانید و سپس در خانه موهای چسبی خود را بشویید. زیرا پس از انجام آزمایش هنوز مقدار زیادی چسب روی موهای شما باقی می ماند. نگران نباشید؛ بعداً می توانید با استفاده از شامپو بچه، روغن بچه یا نرم کننده مو، موهایتان را کاملاً تمیز کنید.

اگر قرار است آزمایش نوار مغزی را بر روی یک کودک خردسال انجام دهید؛ بهتر است برای او اسباب بازی یا یک وسیله آرامش بخش بیاورید تا در طول آزمایش با آن سرگرم شود. چنین چیزی به خصوص برای زمانی مناسب است که الکترودها به پوست سر کودک چسبیده اند و ممکن است او بی قراری کند.

قبل از انجام آزمایش اگر موهای شما بافته شده اند، بافت آنها را باز کنید؛ چون ممکن است در حین انجام آزمایش صدمه ببینند. در واقع اگر نتوانید موهای خود را شانه کنید چسب به سختی از بین آنها خارج می شود. همچنین اگر بافت موهای خود را باز نکنید متخصص مجبور می شود الکترودها را در بین آنها قرار دهد؛ در این صورت ممکن است کیفیت نتیجه آزمایش افت کند.

از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که هیچ ماده ای در حین آزمایش نباید روی پوست سر شما باشد. پس اگر کلاه گیس می پوشید باید قبل از آزمایش آن را بردارید.

تست نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) چه اطلاعاتی را جمع آوری می کند؟

نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) اطلاعاتی را در مورد فعالیت الکتریکی مغز در زمان انجام آزمایش جمع آوری می کند.

این در حالی است که بسیاری از افراد مبتلا به صرع تنها زمانی که دچار تشنج می شوند، فعالیت الکتریکی غیرعادی مغزی از خود نشان می دهند. بقیه زمان ها ممکن است فعالیت مغز آنها طبیعی باشد. بنابراین اگر آزمایش EEG هیچ فعالیت مغزی غیرنرمالی را نشان نداد، به این معنی نیست که شما به صرع مبتلا نیستید؛ فقط به این معنی است که مغز شما در هنگام انجام آزمایش، هیچگونه فعالیت صرع نداشته است. پس در این صورت نمی توان با اطمینان گفت که مغز شما در زمان های دیگر فعالیت غیرطبیعی ندارد و به همین دلیل همچنان احتمال دارد که شما به صرع مبتلا باشید.

با این وجود افراد مبتلا به برخی از انواع صرع حتی زمانی که تشنج ندارند باز هم فعالیت الکتریکی غیر عادی مغزی از خود نشان می دهند. در این صورت چنانچه این افراد تحت آزمایش الکتروانسفالوگرام (EEG) قرار بگیرند، به احتمال زیاد الگوهای مغزی خاصی که برای پزشکان قابل تشخیص است، در نتایج آزمایش EEG آنها ثبت خواهد شد. این اطلاعات کمک زیادی به پزشکان در هنگام تشخیص بیماری می کنند.

خیلی کم احتمال دارد که نتایج آزمایش نوار مغز غیرعادی باشد؛ حتی اگر هرگز تشنج و صرع نداشته باشید. در این صورت این نتایج ممکن است ناشی از سایر بیماری ها، مشکلات بینایی یا آسیب های مغزی باشند. به همین دلیل ثبت نتایج غیرعادی در تست نوار مغز همیشه به این معنی نیست که فرد مبتلا به صرع است.

آیا نوار مغز می تواند نوع تشنج فرد را نشان دهد؟

وقتی نوار مغز فعالیت الکتریکی غیرعادی را در مغز نشان می دهد؛ پزشک محل وقوع این فعالیت در مغز را مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که فرد مبتلا به تشنج کانونی باشد این فعالیت فقط در برخی از مناطق مغز اتفاق می افتد. اما در صورت ابتلای فرد به صرع فراگیر، این فعالیت گسترده تر است. در این صورت پزشک نمی تواند با اطمینان بگوید که فرد چه نوع تشنجی دارد؛ مگر اینکه در حین ضبط آزمایش، دچار تشنج شود.

آیا تست نوار مغز می تواند آسیب مغزی را در فرد نشان دهد؟

الکتروانسفالوگرام (EEG) فقط اطلاعاتی در مورد فعالیت الکتریکی مغز فرد را در اختیار ما قرار می دهد. به عبارت دیگر فقط می تواند وجود یا عدم وجود فعالیت الکتریکی غیرعادی در مغز را بیان کند اما نمی تواند ناهنجاری های فیزیکی در مغز را نشان دهد. ام آر آی یا سی تی اسکن می توانند این کار را انجام دهند.

آیا لازم است که فرد بیش از یک آزمایش EEG انجام دهد؟

روش های مختلفی برای انجام نوار مغز ایجاد گردیده و دلایل مختلفی هم وجود دارند که چرا ممکن است از شما خواسته شود چند بار آزمایش EEG را تکرار کنید.

 • اگر آزمایش EEG فعالیت الکتریکی غیرعادی در مغز شما را نشان ندهد؛ ممکن است پزشک از شما بخواهد که بار دیگر این آزمایش را تکرار کنید.
 • در صورت امکان بهتر است آزمایش EEG در مواقعی انجام شود که احتمال تشنج بیشتر است. به عنوان مثال ممکن است صبح زود بهترین زمان برای انجام این آزمایش باشد. در برخی از افراد مبتلا به صرع، احتمال وقوع تشنج در برخی دوره ها، مثل دوران قاعدگی بیشتر است.

آیا انجام آزمایش نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) خطر دارد؟

آیا آزمایش نوار مغز باعث تشنج فرد می شود؟

آزمایش EEG به خودی خود باعث تشنج نمی شود، اما گاهی اوقات فعالیت های اضافی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت بیماری فرد در طول این آزمایش انجام می شوند. اما در هر صورت احتمال اینکه فرد در طول این فعالیت ها دچار تشنج شود، بسیار کم است. از جمله این فعالیت های اضافی می توان به نگاه کردن به نور چشمک زن (تحریک نوری) یا تنفس عمیق (هیپرونتیلاسیون) اشاره کرد. اینگونه فعالیت ها معمولاً بخشی از این آزمایش هستند. اما جای نگرانی ندارد چون شما در حین انجام آزمایش از نزدیک تحت نظر خواهید بود و در صورت بروز تشنج، متخصصان پزشکی در محل حضور دارند.

ممکن است پزشک از شما بخواهد قبل از انجام برخی از انواع آزمایشات نوار مغز کمتر از حد معمول بخوابید. در این حالت پزشک تصمیم دارد احتمال بروز یک فعالیت غیرعادی مغزی را در طول انجام آزمایش، افزایش دهد. یا ممکن است قصد داشته باشد خطر تشنج را در این حالت بیشتر کند.

معمولاً باید قبل از انجام این آزمایش، رضایت خود را به صورت کتبی اعلام کنید. این رضایت به این دلیل از بیمار اخذ می شود تا او قبل از انجام آزمایش با دلیل انجام آن و خطرات آن، هر چند کم، آشنا شود.

آیا بروز تشنج در طول انجام نوار مغز بر حق رانندگی فرد تاثیر می گذارد؟

اگر فردی دچار تشنج باشد و در عین حال گواهینامه رانندگی هم داشته باشد؛ باید رانندگی را تا زمانی که به مدت 12 ماه از تشنج خلاص می شود، کنار بگذارد.

اگر در مورد خطر ابتلا به تشنج نگران هستید بهتر است با پزشکتان در مورد این آزمایش صحبت کنید. ممکن است بتوانید بدون فعالیت های اضافی مانند چراغ های چشمک زن و تنفس عمیق، آزمایش را انجام دهید. در این صورت احتمال اینکه خطر تشنج در طول آزمایش افزایش یابد، کاهش پیدا می کند.

انواع آزمایش نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG)

تست نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) استاندارد یا نرمال

یک آزمایش نوار مغز استاندارد معمولاً همان چیزی است که می توانید در یک بیمارستان به صورت سرپایی انتظار داشته باشید. در این صورت شما در طول آزمایش، می نشینید یا دراز می کشید. ممکن است از شما بخواهند برای چند دقیقه نفس های عمیق بکشید و به یک چراغ چشمک زن نگاه کنید. این گونه فعالیت ‌ها ممکن است فعالیت الکتریکی مغزتان را تغییر دهند؛ در این صورت اثر آنها، روی صفحه نمایشگر کامپیوتر خود را نشان می دهد. آنها می توانند به پزشک در زمینه تشخیص بیماری کمک کنند.

معمولاً پزشک از شما می خواهد که تا حد امکان در طول آزمایش بی حرکت بمانید. حرکات بدنی شما در طول آزمایش، بر وضوح سیگنال های الکتریکی ضبط شده تاثیر می گذارد و در نتیجه در نهایت نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار می دهد.

یک آزمایش استاندارد EEG معمولاً 20 تا 40 دقیقه طول می کشد اما در هر صورت شما باید یک ساعت را برای آن در نظر بگیرید. چرا که بخشی از این زمان در ابتدا صرف آماده سازی شما و بخشی نیز در پایان صرف جدا کردن الکترودها از پوست سرتان می شود. اما سایر انواع آزمایش EEG ممکن است بیشتر طول بکشند. در ضمن به محض انجام آزمایش می توانید به خانه بروید.

اگر چیزی در مورد تشنج های مشکوک خود به یاد نمی آورید، بهتر است به همراه فردی به مرکز انجام آزمایش مراجعه کنید که حضوراً شاهد تشنج های شما بوده باشد. چنین فردی می تواند آنچه که در طول تشنج بر شما می گذرد را توصیف کند.

تست نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) خواب

ممکن است پزشک بخواهد که در هنگام خواب، آزمایش EEG را انجام دهد؛ شاید به این دلیل که تشنج شما در هنگام خواب اتفاق می افتد. البته احتمال دارد آزمایش EEG استانداردی که شما در حال بیداری انجام داده اید هیچ فعالیت الکتریکی غیرعادی را نشان نداده باشد و به همین دلیل پزشک شما چنین تصمیمی گرفته باشد. هنگامی که شما خواب هستید الگوهای امواج مغزی تغییر می کنند و شاید فعالیت الکتریکی غیرعادی بیشتری از خود نشان دهند. همچنین برخی از انواع تشنج عمدتاً در هنگام خواب اتفاق می افتند.

آزمایش EEG خواب معمولاً در بیمارستان با استفاده از دستگاه EEG استاندارد انجام می شود. ممکن است پزشک شما قبل از انجام آزمایش، مقداری دارو به شما بدهد تا راحت تر و زودتر بخوابید. این آزمایش یک تا دو ساعت طول می کشد و معمولاً پس از بیدار شدن به خانه می روید.

EEG خواب به طور خاص برای کودکان خردسال مفید است. زیرا برخی از سندرم‌ های صرع در کودکان خردسال شایع تر هستند؛ در این موارد تشنج عموماً در هنگام خواب اتفاق می افتد.

البته گاهی اوقات EEG خواب برای برخی افراد مسن نیز مفید است؛ زیرا الگوهای امواج مغزی مرتبط با تشنج‌ های کانونی بیشتر در هنگام خواب دیده می ‌شوند. تشنج کانونی شایع ترین نوع تشنج در افراد مسن است.

تست نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) محرومیت از خواب

تست نوار مغز محرومیت از خواب زمانی انجام می شود که شما کمتر از حد معمول خوابیده باشید. ممکن است پزشک شما قبل از انجام آزمایش الکتروانسفالوگرام محرومیت از خواب، از شما بخواهد که شب قبل اصلاً نخوابید یا شاید از شما درخواست کند خیلی زودتر از حد معمول از خواب بیدار شوید.

در واقع وقتی خسته هستید بیشتر احتمال دارد که مغز شما فعالیت الکتریکی غیرعادی از خود نشان دهد. اگر آزمایش EEG استاندارد انجام داده اید و نتایج آزمایش هیچگونه فعالیت غیرعادی در مغزتان را نشان نداده اند؛ ممکن است پزشک از شما بخواهد که این آزمایش را انجام دهید. آزمایش EEG محرومیت از خواب بیشتر در مواردی مفید است که پزشک احتمال ابتلا به تشنج غائب (ابسنس)، میوکلونیک یا کانونی را داده باشد.

شروع آزمایش EEG محرومیت از خواب مانند آزمایش نوار مغز استاندارد است. سپس ممکن است در حالی که دستگاه EEG در حال ثبت فعالیت مغز شما است، به خواب بروید. این آزمایش چند ساعت طول می کشد و معمولاً پس از بیدار شدن به خانه می روید.

تست نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) سرپایی

واژه سرپایی در این آزمایش به معنای طراحی شده برای پیاده روی است. به عبارت دیگر شما می توانید یک آزمایش EEG سرپایی را در طول فعالیت های عادی روزانه خود انجام دهید. در اصل یک آزمون EEG سرپایی برای ثبت فعالیت مغز شما در طی یک یا چند روز طراحی شده است. به همین دلیل بیشتر احتمال دارد که این آزمایش فعالیت الکتریکی غیرعادی در مغز شما یا تشنج را نسبت به آزمایش EEG استاندارد یا EEG خواب ثبت کند.

در آزمایش EEG سرپایی نیز از همان الکترودهایی بهره گرفته می شود که در آزمایش EEG استاندارد استفاده می شوند. اما با این تفاوت که در اینجا الکترودهایی که به سر شما متصل هستند به دستگاه کوچکی وصل هستند و این دستگاه نتایج آزمایش را ثبت می کند. این دستگاه را در طول فعالیت های روزمره خود میتوانید در یک کیف کوچک حمل کنید. معمولاً در حین انجام این آزمایش، نیازی نیست در بیمارستان حضور داشته باشید.

در این حالت معمولاً پزشک از شما می‌خواهد تا زمانی که تحت آزمون EEG سرپایی هستید فعالیت های روزمره خود مانند خوابیدن و غذا خوردن را یادداشت کنید. در ضمن پزشک معمولاً از شما یا شخصی که همراه تان است می خواهد در صورت تجربه تشنج در طول آزمایش، آن را به صورت دقیق توصیف کنید. در این صورت پزشک قادر خواهد بود آنچه که اتفاق افتاده را با نتایج فعالیت امواج مغزی شما در نتایج تست نوار مغز مطابقت دهد.

تست نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) ویدیویی یا تصویری

آزمون های EEG ویدیویی طولانی مدت معمولاً به تله متری ویدیویی نیز معروف هستند. این بدان معنی است که در نهایت یک EEG و یک فیلم از فعالیت های مغزی فرد در طول انجام آزمایش، ضبط می شود.

معمولاً قبل از اینکه فرد برای انجام این آزمایش معرفی شود، از قبل انواع دیگری از آزمایشات EEG را انجام داده است. پزشک ممکن است به یکی از دلایل زیر از شما بخواهد که این آزمایش را انجام دهید:

 • نوع صرع شما مشخص نیست.
 • داروی صرع شما اثربخشی چندانی ندارد.
 • این احتمال وجود دارد که تشنج شما ناشی از صرع نباشد، بلکه علت دیگری داشته باشد.
 • یا ممکن است شما در حال انجام دادن آزمایشات لازم قبل از انجام عمل جراحی صرع باشید.

EEG تصویری یا تله متری تصویری ممکن است در بیمارستان یا در خانه انجام شود.

تله متری تصویری بیمارستانی

بیمار باید در طول انجام آزمایش تله متری تصویری (VT) در بیمارستان بماند. در این آزمایش از تجهیزاتی مشابه با تجهیزات مورد استفاده در EEG سرپایی استفاده می شود. با این تفاوت که همزمان تمام فعالیت های شما توسط دوربین فیلمبرداری ضبط می شود. این آزمایش معمولاً طی چند روز انجام می گیرد. گاهی اوقات داروی صرع شما در طول انجام آزمایش کاهش می یابد یا قطع می شود. در این صورت این آزمایش می تواند احتمال ابتلای شما به تشنج را ثبت کند.

پس از اتمام آزمایش، پزشکان می‌ توانند تمام فیلم های ضبط شده را مشاهده کنند و آنچه را در طول تشنج بر شما گذشته است ببینند. در ضمن آنها می توانند نتایج تست نوار مغز را در چنین مواقعی مورد ارزیابی قرار دهند. در این صورت پزشکان می توانند تغییرات در الگوهای امواج مغزی را در طول تشنج مورد بررسی قرار دهند.

تله متری تصویری خانگی یا نظارت طولانی مدت خانگی (LTM)

روش اجرای تله متری تصویری خانگی شبیه به نوار مغز سرپایی است. در این حالت پزشک به شما نشان می دهد که چگونه تجهیزات آزمایش که شامل یک ضبط کننده نیز می شود را تنظیم کنید.

بیمارستان کودکان اولینا (Evelina Children’s Hospital)، فیلمی در مورد تله متری تصویری خانگی ساخته است. این فیلم نحوه کار یک سرویس تله متری تصویری خانگی را در این بیمارستان نشان می دهد. هر چند روند اجرای این آزمایش ممکن است در بیمارستان های مختلف اندکی متفاوت باشد.

نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG) تله متری تهاجمی

معمولاً افرادی که قرار است روی آنها عمل جراحی صرع انجام پذیرد؛ تحت یک آزمایش به نام EEG تله متری تهاجمی (iEEG) قرار می گیرند. این یک نوع EEG کمتر رایج است و بیشتر برای افراد مبتلا به صرع پیچیده انجام می شود. این آزمایش تنها زمانی صورت می پذیرد که تست های غیر تهاجمی اطلاعات کافی در مورد تشنج فرد ارائه نمی دهند و در نتیجه پزشکان اطلاعات لازم برای هنگام عمل در اختیار ندارند. در این حالت یک جراح مغز و اعصاب، الکترودهای EEG را طی یک عمل جراحی، مستقیماً روی سطح مغز یا داخل مغز فرد قرار دهد. به این الکترودها، الکترودهای نواری، شبکه ای یا استریو-EEG می گویند.

آزمایش iEEG مشخص می کند که تشنج فرد دقیقاً از کجای مغزش می آید. بخش دیگری از این آزمایش «نقشه برداری قشر مغز» نام دارد. نقشه برداری قشر مغز به این دلیل انجام می شود که دقیقاً مشخص شود کدام قسمت از مغز مسئول مواردی مانند حافظه یا گفتار است. معمولاً این آزمایش با هدف کاهش خطر عوارض بعد از جراحی انجام می شود.

نتایج نوار مغز چه مدت بعد از انجام آزمایش به دست بیمار می رسند؟

معمولاً نتایج آزمایش EEG همان روز به دست بیمار نمی رسد. زیرا باید آنچه در طول آزمایش ثبت شده است، توسط متخصص مطالعه شود و سپس نتایج آن برای پزشکی که درخواست انجام این آزمایش را داده است، ارسال گردد. معمولاً چند روز یا چند هفته طول می کشد تا نتایج این آزمایش به دست خود بیمار برسد.

اما اگر سوال دیگری در مورد آزمایش EEG دارید؛ می توانید از پزشک عمومی یا یک متخصص صرع بپرسید. البته می توانید از فردی که آزمایش را انجام داده است هم سوال بپرسید.

بعد از دریافت نتیجه آزمایش ممکن است چه اتفاقی رخ دهد؟

بعد از دریافت نتیجه آزمایش EEG ممکن است موارد زیر به وجود بیایند:

 • ممکن است پزشک از شما بخواهد که آزمایش EEG استاندارد را تکرار کنید و یا انواع دیگری از این آزمایش که در اینجا درباره آنها صحبت کردیم را انجام دهید.
 • شاید پزشک از شما بخواهد اسکن MRI انجام دهید.
 • ممکن است پزشک از شما بخواهد اسکن نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) انجام دهید. در اینجا هدف این است که سلامتی قلب شما مورد بررسی قرار بگیرد چون گاهی اوقات بیماری های قلبی علائمی شبیه تشنج دارند.
 • برای بررسی سلامت عمومی و دلایل احتمالی بروز علائم شاید لازم باشد که آزمایش خون انجام دهید.
 • اگر پزشک شما به این نتیجه برسد که دچار یک نوع صرع ژنتیکی شده اید؛ ممکن است از شما بخواهد آزمایش ژنتیک انجام دهید.

فناوری جدید نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام (EEG)

اخیراً نوع جدیدی از دستگاه الکتروانسفالوگرام به نام 24/7 EEG SubQ ساخته شده است. این دستگاه نوار مغز در حال حاضر در چندین مرکز NHS در سراسر بریتانیا، در حال طی مراحل آزمایشی تحقیقاتی است. این یک دستگاه ضبط طولانی مدت است و برای بزرگسالان مبتلا به صرع استفاده می شود که هیچ کدام از درمان های رایج به کنترل تشنج آنها کمکی نکرده اند. این دستگاه، میزان و نوع تشنج فرد را کنترل و شمارش می کند و سایر داده های علمی مورد نیاز را اندازه گیری می نماید. هدف از ساخت دستگاه 24/7 EEG SubQ  ارائه اطلاعات دقیق تر در مورد تشنج است.

این سیستم تنها از یک الکترود EEG تشکیل شده که در زیر پوست فرد قرار می گیرد. در ضمن مجهز به یک دستگاه ضبط است که خارج از بدن فرد قرار می گیرد و از یک فناوری تخصصی و اختصاصی برای خواندن داده ها استفاده می کند. در حال حاضر دو نوع 24/7 EEG SubQ وجود دارد که یکی شامل آهنربا و دیگری فاقد آهنرباست. معمولاً ایمپلنت ها در این حالت تا 15 ماه زیر پوست فرد باقی می مانند تا اطلاعات بیشتری را مورد وضعیت او جمع آوری کنند.